SİZCE İNSANI VE TOPLUMU ANLAMAK İÇİN NE YAPMALI ?

Bir insana yada topluma karşı anlayışlı hoşgörülü saygılı davranmak , onlara karşı dürüst iyi niyetli olmak ve şahsi çıkarcılık anlayışının dışına çıkmamız, o insan ve toplumu sahiplenip o insan ve topluma karşı ÖN YARGILARIMIZDAN kurtulup yapıcı eleştiriler ve yaklaşımlar içerisinde olup gerektiğinde kendimizi o insan ve toplumun YERİNE KOYMALI ve o insan toplumun yeri geldiğinde acılarını sevinçlerini paylaşmalı, o insan ve toplumun maddi manevi (kültürel sosyal dini ahlak teknolojik bilimsel )açıdan değerlerine önem verip, özgürce yaşamak istediği değerlerini topluma ve kendisine zarar vermeden yaşamasını sağlamalıyız o insan toplumun mutluluğu için.
Bir insan veya toplumu görünüşüyle (giyimiyle vb.gibi) değil, o insan ve toplumun iç dünyasıyla bilgi birikimiyle ve hatta hayatta tutunduğu kültürel sosyal vb gibi. değerleriyle ve hadiseler gelişmeler karşısında aldığı günümüzde geçerli olan modern çağdaş demokratik tavır ve anlayışıyla tanımaya anlamaya çalışmalıyız.
Ama bazen öyle insan ve toplumlar vardır ki zaman zaman her ne kadar anlayışlı hoşgörülü ve değerlerini yaşaması için mücadele etsenizde size karşı ters bir tepki içerisinde bulundukları görüldüğünde o insan veya toplumun sağlıksız bir toplum olduğu anlaşılmakta olup gerekli uyarılar yapılıp gereken yönlendirmeleri yapıp o insan ve toplumu kazanmanın mücadelesini vermeliyiz. Ama bazen kazanılması zor hatta mümkün olmayan insan ve toplumlar vardır ki bununda bilincinde olmalıyız. Yazan: ALİ TANER GÖBEKOĞULLARI msn:alitanergobek@hotmail.com/Arguvan/Akören köyü /Doğanşehir/Fındık köyü/ cep tlf:0506 845 61 38

Yorum Yaz